Evropská unie a Japonsko se definitivně dohodli, od roku 2019, na vytvoření zóny volného obchodu. Co to přesně znamená a hlavně co to znamená pro fotografy, resp. hlavně starosklíčkaře? Samozřejmě i ostatní, hlavně co se elektroniky týče.
Zóna volného obchodu
Pojem zóna volného obchodu znamená, že mezi jednotlivými účastníky zóny probíhá nákup a dovoz zboží nezatížen dovozním clem a DPH (dovoz zboží ze třetí země). Jednoduše řečeno, když z Japonska (třeba přes eBay) něco nakoupíte, tak zaplatíte jen částku kterou vás to stálo (+případné poštovné samozřejmě) a u nás už nic dalšího platit nebudete. Nyní když v Japonsku nakoupíte, tak je Vám pak u nás na celnici vyměřeno clo (uplatňuje-li se) a 21% DPH (počítá se z celkové částky včetně poštovného) a poplatek za služby s tím spojené. Nákup relativně levné nebo cenově výhodné věci se tak minimálně o 21% prodraží. Reálně je lepší počítat s 30%. To samé platí pro dovoz z USA, Číny či Ruska atd. To jsou s Japonskem nejčastější země (mimo EU) ve kterých se nakupuje.
Něco podobného stále funguje např. mezi Velkou Británií a Hongkongem, díky čemuž se dá do UK dostat zboží z Číny za podstatně “lepší ceny”.
Kdy?
Po jednáních táhnoucích se od roku 2013, dohoda nabude platnosti od roku 2019 (patrně jaro).
Stará manuální skla
Proč ale o tom všem píšu… Protože pro koho to je naprostá bomba jsou starosklíčkaři.
Starosklíčkař = člověk který fotí (či i sbírá) stará manuální skla. V dnešní době bezzrcadlovek není problém skoro všechny stará manuální skla přes redukci zadaptovat a fotit s nimi na digitálu. A proč se jimi vlastně fotí, říkáte si? Jsou stará, manuální bez AF, mají optické vady… Tak k čemu mi to je? Sice jsou stará, manuální a s vadami, ale právě díky domu je lidi milují. Jelikož každé sklo má svůj nezaměnitelný charakter a způsob jakým kreslí. Tyto skla nemají perfektní korekce optický vad, nejsou ostrá od rohu do rohu, ale díky tomu všemu dávají fotkám nezapomenutelný a jiní charakter než sterilní moderní skla (samozřejmě se najdou i výjimky). S většinou skel se dá vytvořit nezaměnitelný bokeh (hodně zřetelné kroužky od zdrojů světla mimo rovinu ostrosti, točící se bokeh (vířivý bokeh), různé specifické fléry (odlesky) jako kruhy, paprsky atd…
V Japonsku je velký výběr různých starých manuálních objektivů. Namátkou vezměme relativně špatně sehnatelný dálkoměrový Canon RF LTM 50mm f1.2. Když budeme hledat po Evropě najdeme třeba 3 kusy k prodeji a když hledáme v Japonsku, tak nám jich vyjede třeba 50… Takže obrovská výhoda pro koupi špatně dostupných skel, kterých je ale v Japonsku dostatek.
Závěrem
Dohoda by měla vejít v platnost na jaře 2019, trochu škoda, mohlo by to být už letos:) Nicméně máme tak rok na našetření po vyhlédnutých kusech a pak vesele nakupovat 🙂
Samozřejmě by celkově mohla (kdo ví) i zlevnit u nás prodávaná elektronika, která se povětšinou z Japonska dováží. Ukáže jen čas.
Zdroj a více info: https://byznys.ihned.cz/c1-65984400-evropska-unie-a-japonsko-se-dohodly-na-zone-volneho-obchodu-smlouva-by-mela-platit-od-jara-2019
Tak tento článek není pravdivý, vyzkoušel jsem to a na starý objektiv mi dnes clo i DPH na celnici napočítali stejně jako dřív.
Bohužel musím konstatovat, že se to opravdu nevztahuje na vše. Starý objektiv jsem si šel “odbavit” na celnici osobně, aby se člověk vyhnul clu (pouze clu) potřebuje celní prohlášení od prodejce, které Vám ne každý může zaslat, nevyhnete se tím ovšem DPH. Celníci o tom moc informací nemají, zkoušel jsem to přes nějakého vedoucího aby mi to zkusil objasnit, údajně se jedná o dohodu mezi firmami, které jsou plátci DPH (každý ve své zemi) a je s tím spousty papírování, respektive je to určené pro exportní a importní firmy, fyzické osoby jako takové se to netýká. Jen předávám informace co jsem dostal, jelikož dle zpráv co jsou dostupné na internetu jsem si myslel, že nákup v Japonsku bude tak jak popisuje autor v článku…
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/?uri=OJ:L:2018:330:TOC
Jednak se to týká jen něčeho a navíc tam jsou definována přechodová období. Elektroniku jsem v tom seznamu nenašel.