Skip to content

Jak na chybějící češtinu v Sony A7x, A6xx a dalších? (OpenMemories: Tweak)Obecně | Jak na to | Instalace | Závěrem

Vše se dělá pomocí jednoduché aplikace OpenMemories: Tweak a samotné “dohrání” češtiny je otázkou max. 5 minut a to i s uvařením dobré kávy 🙂 

UPOZORNĚNÍ: Tento postup nefunguje pro nové III verze (A7III A7Riii) a A9. Pro tyto nová těla zatím žádné jednoduché řešení není.

Obecně

Určitě jste se již setkali s tělem např. Sony A7x, A6xxx atd., které umožňovalo nastavit jen několik základních jazyků (převážně druhy rozsypaných čajů :))) a angličtinu, němčinu či francouzštinu). Většinou se jedná o těle dovezená z mimoevropských trhů (Amerika, Asie atd.).

A jak jsem se k tomu vlastně dostal? Kupoval jsem z Anglie nové tělo Sony A7ii (Kachashop, Hongkongský prodejce fototechniky se sklady v Anglii, tudíž odpadá řešení cla a DPH při dovozu ze třetích zemích. Samostatný článek zde.)

Při aktualizaci firmware Sony A7ii na nejnovější (v době psaní článku v4.00) zjišťuji, že pro všechna těla (nezávisle na prodejním regionu) je jen jeden aktualizační soubor s firmware. Aha…, ostatní jazyky tam určitě musí být, jen jsou určitě nějak softwarově blokované (=blokované podle jednotlivých prodejních regionů) a určitě to musí jít nějak obejít. Po chvíli googlování se podařilo.

Jak na to

Novější Sony Alpha těla (seznam podporovaných modelů) mají v sobě Android (díky čemuž umožňují instalaci aplikací). Jediné co je třeba pro zpřístupnění všech jazyků udělat, je nahrání aplikace OpenMemories: Tweak (mimo zpřístupnění všech dostupných jazyků (35), ještě umožňuje zrušit omezení limitu 30 min pro natáčení videa).

Instalace

Z následujícího odkazu:

https://github.com/ma1co/Sony-PMCA-RE/releases/tag/v0.12

si stáhněte instalátor aplikací Sony PMCA-RE:

Sony PMCA-RE (Sony PlayMemories Camera App Store – Revers Engineering) – pmca-gui-v0.12-win.exe pro win nebo verzi pro Mac OS.

Stažený *.exe soubor jen spustíte, připojíte tělo (USB režim musí být nastaven na MTP = Menu / 6. záložka / #4 / Spojení USB / MTP).

Přejdeme na záložku Install app, ze seznamu vybereme OpenMemories: Tweak 

a poté Install selected app

Tímto jsme v PC skončili a přesuneme se do menu foťáku.

Najedeme si v menu na kartu Aplikace (Menu / 4. záložka / #1) a ze seznamu aplikací vybereme a otevřeme aplikaci OpenMemories: Tweak.

Poté přejdeme v aplikaci na 4. záložku Protection, kde zaškrtneme položku Unlock protected setting.

Následně se vrátíme na 3. záložku Region a zaškrtneme položku Unlock all languages.  

Závěrem

To je vše. Nyní máte k dispozici všech 35 dostupných jazyků, včetně češtiny. Teď se jen stačí vrátit do menu pro změnu jazyků a nastavit češtinu.


Pozn. Co se týče případného resetu do továrního nastavení nebo instalace nové verze firmware, tak se nastavení či samotná aplikace může a nemusí smazat. Pokud se tak stane, stačí aplikaci znovu nastavit či znovu nainstalovat a nastavit.

Kategorie:SonyTipy & Triky
 

23 komentářů

 1. Reaz

  Dobré, netušíte zda lze instalovat další aplikace od Sony? Vidím tam třeba Focus bracketing, ale co třeba Time lapse atd…?

 2. Reaz

  Dobrý den. Bude fungovat Czech lenguage na Sony A7rIII?. Děkuji moc.

 3. DK DK

  A9, A7Riii a A7iii už nepodporují PlayMemmories (aplikace), takže tento postup už nejde.

 4. Martin

  Dobrý den,
  dnes jsem se pokoušel aplikaci nainstalovat, ale nebylo to možné. Stáhnul jsem ze zmíněného odkazu pmca-gui-v0.12-win.exe spustil instalaci a hlásilo mi to: Fatal Eror
  Error loading python DLL: C:… python35.dll (eror code 127)

  Dělám něco špatně? (odzkoušeno na 2 PC a dělá to stejné, mám a6300, win 7)
  Díky za radu

 5. marek

  Super.na A7 jsem spustil češtinu .Dik

  • Radek Lenhart

   Na jaké A7 ? A7iii ?

 6. Trhač

  Super, díky za pomoc. Koupil jsem NEX-6 s angličtinou, francouzštinou a dvěma rozsypanými čaji, asi čínským a japonským, ne že bych se v něm nevyznal v angličtině, ale přeci jen si ho půjčuje žena či dítka, je to milé!

 7. Dodo

  Zdravím,
  prišiel už niekto na to, ako dať češtinu do sony a7iii ? Nejako to už ide, pretože na SVK to robí jeden chlapík, ktorý predáva fotoaparáty, no robí to iba na tých ktoré on predáva.

  • Zdeněk

   Měl bych otázku. Co je to SVK? Nebo nemáte nějaký kontakt na toho chlápka, co umí češtinu pro Sony A7III? Děkuji.

 8. Robert

  Super!! Funguje úplně bezchybně! Díky moc za skvělou informaci a návod!

 9. Honza F.

  Tak dnes došla a6500 + 18-135mm za E-Infinity, objednáno v úterý a dorazila následující týden v pondělí. U DHL si perfektně můžete sledovat pohyb zásilky, navíc E-Infinity vám pošle fotku vámi objednaného balíčku. Čeština nahrána během 5 minut – SUPER. Trochu jsem se vylekal když jsem si byl na DHL v Brně přebírat balíček – čekal jsem že bude větší, trochu v něm hrkalo, navíc mně ho předali jen na základě čísla objednávky, bez OP nebo jiného dokladu což mě hodně zarazilo. Za dveřmi jsem ihned rozbalil a vše bylo SUPER. Zatím může vše jen doporučit 🙂

 10. Mirek

  Ahoj, resim podobny problem na A7RIII, ale nevyresil :(. Posunulo se to nekam, prosim?
  Mirek

 11. Karel

  Dobrý den,
  zprovoznil jsem tímto způsobem v A7R II češtinu, ověřil jsem si, že tam skutečně je, pak jsem foťák vypnul a pár týdnů ležel, Když jsem jej teď vytáhl, tak se nechce zapnout. Display se podsvítí jak to zapnu, ale je stále černý. Pak pokaždé když zmáčknu spoušť, tak se display podsvítí, ale stále černo. Co s tím teď? Prosím o pomoc.

  • DK DK

   To by dělat nemělo… Zkusit vytáhnout baterku, když nepomůže, tak přehrát komplet firmware ve fotáku tj. jako když se dělá update firmaware.

 12. Jozef

  Dobrý ďeň . Idem presne podla návodu a nakonci instalacie vypisuje toto :urllib.error.URLError: Telo Sony A7II .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.