Skip to content

Zóna volného obchodu mezi EU a JaponskemEvropská unie a Japonsko se definitivně dohodli, od roku 2019, na vytvoření zóny volného obchodu. Co to přesně znamená a hlavně co to znamená pro fotografy, resp. hlavně starosklíčkaře? Samozřejmě i ostatní, hlavně co se elektroniky týče. 

Zóna volného obchodu

Pojem zóna volného obchodu znamená, že mezi jednotlivými účastníky zóny probíhá nákup a dovoz zboží nezatížen dovozním clem a DPH (dovoz zboží ze třetí země). Jednoduše řečeno, když z Japonska (třeba přes eBay) něco nakoupíte, tak zaplatíte jen částku kterou vás to stálo (+případné poštovné samozřejmě) a u nás už nic dalšího platit nebudete. Nyní když v Japonsku nakoupíte, tak je Vám pak u nás na celnici vyměřeno clo (uplatňuje-li se) a 21% DPH (počítá se z celkové částky včetně poštovného) a poplatek za služby s tím spojené. Nákup relativně levné nebo cenově výhodné věci se tak minimálně o 21% prodraží. Reálně je lepší počítat s 30%. To samé platí pro dovoz z USA, Číny či Ruska atd. To jsou s Japonskem nejčastější země (mimo EU) ve kterých se nakupuje. 

Něco podobného stále funguje např. mezi Velkou Británií a Hongkongem, díky čemuž se dá do UK dostat zboží z Číny za podstatně “lepší ceny”

Kdy?

Po jednáních táhnoucích se od roku 2013, dohoda nabude platnosti od roku 2019 (patrně jaro).

Stará manuální skla

Proč ale o tom všem píšu… Protože pro koho to je naprostá bomba jsou starosklíčkaři. 

Starosklíčkař = člověk který fotí (či i sbírá) stará manuální skla. V dnešní době bezzrcadlovek není problém skoro všechny stará manuální skla přes redukci zadaptovat a fotit s nimi na digitálu. A proč se jimi vlastně fotí, říkáte si? Jsou stará, manuální bez AF, mají optické vady… Tak k čemu mi to je? Sice jsou stará, manuální a s vadami, ale právě díky domu je lidi milují. Jelikož každé sklo má svůj nezaměnitelný charakter a způsob jakým kreslí. Tyto skla nemají perfektní korekce optický vad, nejsou ostrá od rohu do rohu, ale díky tomu všemu dávají fotkám nezapomenutelný a jiní charakter než sterilní moderní skla (samozřejmě se najdou i výjimky). S většinou skel se dá vytvořit nezaměnitelný bokeh (hodně zřetelné kroužky od zdrojů světla mimo rovinu ostrosti, točící se bokeh (vířivý bokeh), různé specifické fléry (odlesky) jako kruhy, paprsky atd… 

V Japonsku je velký výběr různých starých manuálních objektivů. Namátkou vezměme relativně špatně sehnatelný dálkoměrový Canon RF LTM 50mm f1.2. Když budeme hledat po Evropě najdeme třeba 3 kusy k prodeji a když hledáme v Japonsku, tak nám jich vyjede třeba 50… Takže obrovská výhoda pro koupi špatně dostupných skel, kterých je ale v Japonsku dostatek. 

Závěrem

Dohoda by měla vejít v platnost na jaře 2019, trochu škoda, mohlo by to být už letos:) Nicméně máme tak rok na našetření po vyhlédnutých kusech a pak vesele nakupovat 🙂

Samozřejmě by celkově mohla (kdo ví) i zlevnit u nás prodávaná elektronika, která se povětšinou z Japonska dováží. Ukáže jen čas. 

Zdroj a více info: https://byznys.ihned.cz/c1-65984400-evropska-unie-a-japonsko-se-dohodly-na-zone-volneho-obchodu-smlouva-by-mela-platit-od-jara-2019

Kategorie:eBayInformační
 

Jeden komentář

  1. Radek

    Tak tento článek není pravdivý, vyzkoušel jsem to a na starý objektiv mi dnes clo i DPH na celnici napočítali stejně jako dřív.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.