Skip to content

Není eBay jako eBay – rozdíly ve vyhledáváníNedávno jsem se setkal s názorem, že všechny národní domény od původní eBay.com, tj. eBay.de, eBay.co.uk, eBay.it atd. jsou jen národní překlady samotné eBay.com a není mezi nimi žádný rozdíl. To je ale jeden velký omyl…

Jak to tedy s eBay je?

Ano, překlady to jsou, ale jen v určité situaci. Když máme otevřenou nějakou nabídku na eBay.com a natvrdo přepíšeme koncovku v odkazu z .com na .de nebo .it atd., tak to překlad bude. Resp. jen překlad samotného uživatelského rozhraní. Největší a vlastně ten hlavní a zásadní rozdíl nastane tehdy, když chceme něco určitého hledat. 

Budeme hledat například Sony A7 ii a zadáme na eBay.com. Mezi prvními výsledky najdeme hlavně ty z USA. Pro ty je eBay.com národním trhem (zároveň je .com i globální verzí). Následně dostaneme další nabídky z lokálních verzí, které jsou ale vystaveny s možností mezinárodního zaslání. Nenajdeme zde nabídky vystavené na lokálních verzích (trzích) s možností zaslání jen v rámci daného státu. (eBay.co.uk = Anglie, eBay.de = Německo/Rakousko atd). 

Samotná eBay má totiž několik lokálně oddělených národních trhů a v závislosti na nastavení vystavené nabídky a možnosti či nemožnosti mezinárodního zaslání se pak zobrazují buď jen na lokální verzi (.de, .co.uk) a nebo i na celosvětové (.com) nebo na konci vyhledávání u lokálních.

Lokálními trhy jsou například britská eBay.co.uk nebo německá eBay.de.

Když budu hledal Sony A7 ii na eBay.de, tak dostanu jiné výsledky vyhledávání než když to samé budu hledat na eBay.com. Na .de verzi se mi primárně zobrazí výsledky s možností prodeje jen po Německu a po nich další výsledky s možností mezinárodního zaslání (ty z .com verze nebo ostatních s mezinárodním zasláním). Nákup z německé eBay se dá řešit pomocí přeposílací služby zNěmecka.eu. Co se týče vyhledávání, tak to samé platí i pro eBay.co.uk a ostatní lokální verze. 

Příklady

Zde několik příkladů vyhledávání:

Závěrem

Doufám, že jsem trochu vyjasnil rozdíl mezi jednotlivými eBay trhy. Proste není eBay jako eBay :). A pokud něco hledáte, tak se budete divit o kolik více zboží naleznete na lokálních verzích a díky přeposílacím službám k nám není problém dostat zásilku z Německa a zároveň dost ušetřit na poštovném (než kdyby se posílalo na přímo z Německa k nám). 

 

 

Kategorie:eBayTipy & Triky
 

2 komentáře

  1. Konrád

    Dobrý blog!

    Spousta kvalitní práce a dobrých informací.

    Díky.
    Konrád

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.